۵:۰۷ ق٫ظ
باورهای غلط در مورد نگهداری و مراقب از خودرو

10مورد از باورهای غلط درباره نگهداری و مراقبت از خودرو!

هر مالک خودرو توصیه‌های زیادی درباره‌ی نگهداری مناسب خودروی خود شنیده است. بسیاری از این توصیه‌ها که توسط دوستان، خانواده و سازنده به گوش ما می‌رسند راهنمایی‌هایی درباره‌ی طرز کار و نگهداری پیشرانه، گیربکس، راندمان سوخت و… ارائه می‌کنند. برخی توصیه‌ها برای کاهش هزینه‌ها بوده و برخی هم باعث بهبود عملکرد خودروها می‌شوند؛ اما همه‌ی افسانه‌هایی که درباره‌ی نگهداری مناسب از خودروها شنیده‌ایم درست نیستند! در ادامه شما را 10 موردی آشنا می‌کنیم که علیرغم مشهور بودن صحیح نیستند.

1-روغن پیشرانه را باید هر 5 هزار کیلومتر تعویض کنید

یک زمانی این موضوع درست بود و بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده روغن پیشرانه و تعویض‌روغنی‌ها هنوز هم آن را توصیه می‌کنند؛ اما حالا اکثر خودروها با تکنولوژی‌هایی ساخته می‌شوند که با تعویض روغن در هر 8 تا 12 هزار کیلومتر مشکلی ندارند. مواد شیمیانی بهتر و استفاده وسیع از روغن‌های سنتتیک به همراه طراحی بهینه‌ی پیشرانه باعث شده‌اند دوره‌های تعویض روغن خودروهای مدرن افزایش یابد. البته برای تعویض روغن خودروها باید نگاهی به دفترچه راهنمای آن‌ها داشت.

2-بنزین سوپر باعث بهبود پرفورمنس خودرو می‌شود

تا زمانی که خودروی شما فاقد پیشرانه‌ای پرفورمنس و نسبت کمپرس بالا نباشد بنزین معمولی برای آن کفایت خواهد کرد. بنزین اکتان 86 ارزان‌تر هنوز هم استانداردهای کیفیت را پاس می‌کند و آسیبی به پیشرانه نمی‌رساند. بنزین‌هایی با اکتان بالاتر برای پیشرانه‌های توربو و محصولات اسپورت بهتر هستند.

معمولاً خودروهایی که نیازمند بنزین سوپر هستند هزینه‌های نگهداری بالاتری دارند. بنزین معمولی مناسب خودروهایی با قیمت‌های متوسط است. برای دریافت اطلاعات بیشتر دراین‌باره به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

3-تعمیر خودرو در تعمیرگاه‌های متفرقه باعث ابطال گارانتی می‌شود

گارانتی خودرو صرف‌نظر از جایی که آن را سرویس می‌کنید تا روز انقضا معتبر خواهد بود. نمایندگی‌ها از شما می‌خواهند که فقط به آنجا مراجعه کنید اما در واقع اجبار به این کار غیرقانونی است. هر سرویس خودرویی تحت گارانتی می‌تواند توسط هر تعمیرگاهی انجام شود. البته برای آگاهی از مواردی که باعث ابطال گارانتی می‌شود باید دفترچه راهنمای خودرو را به دقت مطالعه کنید.

ما حس کردیم مطلب زیر هم براتون جذابه
لاستیک یزد تایر، همتای بر حق وردشتاین هلند در ایران ! 😮🏎️

4-گرم کردن پیشرانه پیش از حرکت در هوای سرد

قطعات پیشرانه برای عملکرد کامل باید گرم شوند اما پیشرانه‌های مدرن در زمان رانندگی سریع‌تر گرم می‌شوند. همچنین یاتاقان‌ها و گیربکس برای گرم شدن کامل نیازمند حرکت خودرو هستند. کار کردن درجای خودرو در آب‌وهوای سرد تنها باعث اتلاف سوخت خواهد شد.

5-چهار لاستیک خودرو را باید هم‌زمان تعویض کرد

تا زمانی که لاستیک‌ها از همان برند، مدل و سایز باشند می‌توانند به‌صورت تکی تعویض شوند. شما می‌توانید آن‌ها را هر زمان که خواستید عوض کنید. تنها مطمئن شوید که موقعیت لاستیک‌ها در هر بار سرویس دوره‌ای را عوض می‌کنید تا با این کار عمر آن‌ها افزایش یابد.

همچنین درصورتی‌که لاستیک پنچر شد نیازی به خرید لاستیک جدید نیست. اگر پنچری به دیواره لاستیک آسیب نزده باشد می‌توان آن را تعمیر کرد.

6-خودرو را با مایع ظرف‌شویی یا خشک‌شویی بشویید