۶:۰۳ ق٫ظ
مشخصات لاستیک ران فلت

هر آنچه در مورد لاستیک ران فلت باید بدانید

پنچری غالباً در زمان و مکان های نامناسب اتفاق می افتد.در این مواقع دو راهکار پیش روی شماست.یا با امداد های جاده ای تماس بگیرید که به احتمال زیاد باید زمانی حدود 45 دقیقه تا 1 ساعت را در انتظار باشید و یا خودتان اهل فن باشید و اقدام به تعویض لاستیک پنچر شده کنید که این راه هم دردسر و خطراتی مثل مکان مناسب برای توقف، استفاده صحیح از ابزار و کثیفی های دست و لباس را به همراه دارد.

اما راه سومی هم وجود دارد، استفاده از تایر هایی که در زمان ترکیدن یا پنچر شدن با هر سرعتی، علاوه بر حفظ تعادل و ایمنی خودرو این امکان را به شما میدهد تا با حداکثر سرعت 80 کیلومتر برساعت مسافت حدود 160 کیلومتر را تا رسیدن به نزدیک ترین تعمیرگاه یا خانه بدون توقف به مسیر خود ادامه دهید.تولیدکنندگان تایر هر روز برای سبقت گرفتن از سایر رقبا، محصولاتی جدیدی تست و به بازار معرفی می کنند یکی از جدیدترین این محصولات، تولید لاستیک ران-فلت(Run-flat) یا پانچر-فلت است.

 

لاستیک های ران فلت متشکل از، لایه هایی از لاستیک در ترکیب با کابل های مقاوم در برابر دمای بالاست و این نوع ساختار موجب شکل گیری تایری با دیواره قوی و سخت است.

در شرایطی که لاستیک شما پنچر شود، عملکرد ران فلت به گونه ای طراحی شده که داری سیستم تکیه گاه کمکی و داری حلقه تکیه گاهی متصل به چرخ است که در زمان افت فشار لاستیک، تکیه گاه لازم برای ادامه مسیر را فراهم میکند.

امروزه بیشتر تولید کنندگان خودرو های لوکس در دنیا از جمله بی ام و، از این نوع لاستیک ها برای خودرو های خود استفاده میکنند، تا دیگر رانندگان نگران پنچر شدن و توقف در کنار اتوبان ها و مسیرهای شلوغ و خطرناک نباشند.

لاستیک های ران فلت موجود در بازار به دو صورت، سیستم‌های ران‌فلت با تکیه‌گاه داخلی (self-supporting) و با تکیه‌گاه کمکی (auxiliary supported)

 

شما با خرید لاستیک های ران فلت گزینه مناسبی برای سفرهای جاده ای و جلوگیری از دردسرهای تعویض در زمان پنچر شدن یا ترکیدن لاستیک خودرو دارید.اما علاوه بر مزیت هایی که این نوع لاستیک دارند، دارای معایبی نیز هستند که باعث شده ران فلت برخلاف پیش بینی ها خیلی مورد استقبال رانندگان قرار نگیرد از جمله معایب های آن میتوان به قیمت بالا، عملکرد نه چندان مناسب در جاده های خیس و مرطوب و همچنین خشکی و انعطاف پذیری کمتر نسبت به لاستیک های معمولی اشاره کرد.

اما میتوان امیدوار بود در آینده ای نزدیک با پیشرفت علم و تاثیر آن بر فناوری های تولید تایر به محصولاتی دست یافت که علاوه بر مزیت های لاستیک های ران فلت توان رقابت با سایر لاستیک های معمولی را داشته باشند.شاید لاستیک های خود ترمیمی از آن دست باشند.

لاستیک‌های زاپاس فضای خودرو را اشغال می‌کنند و ازآنجایی‌که طراحی خودروهای جدید به گونه‌ای پیش می‌رود که خواهان استفاده از حداکثر فضا است بنابراین همیشه جایی برای لاستیک زاپاس وجود ندارد. لاستیک‌های زاپاسی وجود دارند که نازک‌تر بوده و فضای کمی را اشغال می‌کنند، برخی از شرکت‌ها نیز کیت تعمیر را در نظر گرفته‌اند. هرچند اگر میخی در لاستیک فرو رفته باشد این وسایل خیلی بکار نخواهند آمد؛ بنابراین بجای اینکه روش‌های ذکر شده بکار بسته شوند، برخی خودروسازها لاستیک‌های ران فلت (پنچر رو) را پیشنهاد می‌کنند. شما بدون نگرانی از پنچری می‌توانید از خودرو استفاده کنید.

تاریخچه لاستیک‌های ران فلت

اگرچه تاریخچه‌ی تایرهای لاستیکی به اواخر قرن نوزدهم بازمی‌گردد اما ایده‌ی تولید تایرهایی که بتوانند در صورت خالی بودن باد نیز به راه خود ادامه دهند به دهه‌ی 30 میلادی بازمی‌گردد. اولین نمونه‌ی لاستیک‌های ران فلت توسط میشلین برای کاربری نظامی طراحی شد و از فوم داخلی نیمه ضدگلوله‌ای برخوردار بود که می‌توانست وزن وسیله نقلیه را تحمل کند. هرچند این تایرها گران‌بها بود و در حقیقت توجه خیلی زیادی را به خود جلب نکرد.

در دهه‌ی 50 میلادی شرکت آمریکایی گودیر لاستیکی برای کرایسلر تولید کرد که از آستر داخلی مخصوصی برخوردار بود که می‌توانست وزن خودرو را تحمل کند اما بازهم نمونه‌ای گران‌بها به شمار می‌رفت.

در دهه‌ی 70 میلادی دانلوپ سیستم Denovo خود را تولید کرد که لاستیکی متکی‌به‌خود بود که بدون باد می‌توانست حرکت کند. این سیستم روی یک مدل فیات تست شد به گونه‌ای که خودروی موردنظر از مقر دانلوپ در اسکاتلند تا تورین ایتالیا را با لاستیک‌های بدون باد طی کرد. تقاضای محدودی برای لاستیک‌های Denovo وجود داشت. این لاستیک‌ها به عنوان آپشن در روور P6 و به‌صورت استاندارد در آستین مترو عرضه می‌شدند. هرچند این تکنولوژی پایه و اساس لاستیک‌های ران فلت امروزی به شمار می‌رود.

نحوه‌ی کار لاستیک‌های ران فلت

سه نوع لاستیک ران فلت وجود دارد: لاستیک متکی‌به‌خود، لاستیک خود ترمیم، لاستیک با تیکه گاه کمکی. اینجا تفاوت بین این لاستیک‌ها را شرح داده‌ایم:

لاستیک متکی‌به‌خود

معمول‌ترین لاستیک‌های ران فلت از این نوع هستند. این لاستیک‌ها دیواره‌های جانبی سخت‌تر از حد معمول داشته و تکیه‌گاهی داخلی نیز وجود دارد بنابراین سطح لاستیک بیش از آنکه روی رینگ بنشیند روی این بخش قرار می‌گیرد بنابراین از ایجاد خسارت جلوگیری می‌شود. از عوارض خودروهای مجهز به این لاستیک‌ها می‌توان به احساس سواری سفت‌تر خودرو اشاره کرد. همچنین خودرویی که از لاستیک ران فلت استفاده می‌کند نمی‌تواند به راحتی خودروی مجهز به لاستیک‌های معمولی از دست‌اندازها عبور کند.

لاستیک خود ترمیم