۵:۰۵ ق٫ظ
کم هزینه ترین خودروها

معرفی کم‌هزینه‌ترین خودروهای سال 2019

در حالی که پیکاپ ها و شاسی بلندها خریداران زیادی دارند اما سواری‌های سنتی هنوز هم سهم حدود 30 درصدی از بازار خودروهای صفرکیلومتر را به خود اختصاص داده‌اند. مزیت مهم ترجیح این خودروها نسبت به شاسی بلندها علاوه بر قیمت ارزان‌تر، هزینه‌های کمتر در بلندمدت می‌باشد.

تحلیل‌های انجام شده روی هزینه‌های 5 ساله‌ی خودروها توسط KBB نشان می‌دهد یک خودروی جمع جور در بازه‌ی زمانی 5 ساله هزینه‌های مالکیت کمتری در مقایسه با یک شاسی‌بلند جمع‌وجور داشته و این فاصله برابر با 2269 دلار است. این فاصله‌ی هزینه‌های بلندمدت در کلاس سدان های میان سایز و شاسی بلندهای میان سایز به حدود 5 هزار دلار هم می‌رسد.

خریداران خودروهای جدید باید به این نکته توجه کنند که تنها ملاک در زمان خرید خودرو قیمت آن نبوده و باید به هزینه‌های آینده نیز اشاره کرد. از جمله فاکتورهای کلیدی در این میان می‌توان به افت قیمت، هزینه‌های سوخت، بیمه، تعمیرات و نگهداری اشاره کرد. معمولاً خودروها هرچه گران‌تر باشند تفاوت‌های بیشتری در هزینه‌های نگهداری خواهند داشت چراکه افت قیمت آن‌ها بیشتر است.

زمانی که به دنبال کم‌هزینه‌ترین خودرو باشید باید خودرویی را انتخاب کنید که افت قیمت کمتری در مقایسه با رقبای خود دارد. این موضوع در زمان انتخاب محصولات لیزینگی هم اهمیت دارد زیرا اقساط پرداختی معمولاً بر پایه‌ی ارزش باقی‌مانده‌ی خودرو در پایان قرارداد اعلام می‌شوند. دیگر متغیر هزینه‌ای مهم در نظر گرفتن مصرف سوخت خودرو است که در زمان افزایش بهای سوخت خودش را نشان می‌دهد.

یکی دیگر از فاکتورها حقبیمه‌ی خودرو می‌باشد. اگرچه حقبیمه‌ی خودروها در کشورهای پیشرفته معمولاً به سابقه راننده و دیگر پارامترهای شخصی بستگی دارد اما برخی خودروها که اساساً از نوع لوکس و اسپورت می‌باشند هزینه‌ی بیمه‌ی بیشتری را طلب می‌کنند. هزینه‌های نگهداری و تعمیرات نیز بسته به نوع خودرو متفاوت است.

کلاس خودروهای ساب کامپکت: هوندا فیت LX

هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 27473 دلار

هاچبک چهار درب و کوچولوی هوندا فیت در کلاس خود کمترین میزان هزینه در بازه زمانی 5 ساله را دارد. هزینه‌های این خودرو شامل افت قیمت 9894 دلاری، هزینه‌های عملیاتی همچون سوخت، بیمه، نگهداری و تعمیرات 17579 دلار می‌باشد. از دیگر خودروهای کم‌هزینه‌ی این کلاس می‌توان به شورولت اسپارک LS و نیسان ورسا S اشاره کرد.

ما حس کردیم مطلب زیر هم براتون جذابه
غوطه‌ور شدن در آب: پرده‌برداری از رازهای آکواپلانینگ در رانندگی

کلاس خودروهای کامپکت: فولکس‌واگن جتا 4T S

هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 28271 دلار

جتا سدانی جادار بوده و هیجان رانندگی معقولی دارد. این خودرو هزینه‌ی نگهداری بیشتری هم در مقایسه با هوندا فیت یاد شده ندارد. مالک این خودرو در طی 5 سال می‌تواند انتظار افت قیمت 11236 دلاری و هزینه‌های عملیاتی 17035 دلاری را داشته باشد. دیگر خودروهای کم‌هزینه‌ی این کلاس عبارت‌اند از کیا سول و هیوندای الانترا SE.

کلاس خودروهای هیبریدی/الکتریکی: تویوتا پریوس پرایم پلاس

هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 28461 دلار

این هاچبک پلاگین هیبریدی دومین خودروی کم‌هزینه‌ی سال 2019 بوده و تنها هوندا فیت ارزان‌تر و کوچک‌تر است که بالاتر از آن قرار گرفته است. افت قیمت 5 ساله‌ی این خودرو حدود 19032 دلار تخمین زده شده و هزینه‌های عملیاتی آن نیز 9429 دلار می‌باشد. از دیگر خودروهای کم‌هزینه‌ی این کلاس می‌توان هیوندای آیونیک پلاگین هیبریدی و هوندا اینسایت EX هیبرید را نام برد.

کلاس خودروهای میان سایز: هوندا کلاریتی پلاگین هیبرید
هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 30224 دلار

این خودرو از نظر هزینه‌های مالکیت بهترین مدل کلاس خود بوده که دلیل آن نیز مصرف سوخت کم است. البته افت قیمت 5 ساله‌ی کلاریتی 21587 دلار اعلام شده است. گفته شده هزینه‌های عملیاتی این خودرو نیز 8637 دلار خواهد بود. از دیگر خودروهای میان سایز کم‌هزینه در این کلاس می‌توان به هوندا آکورد LX و هیوندای سوناتا هیبرید SE اشاره کرد.

کلاس خودروهای الکتریکی: هیوندای آیونیک الکتریک

هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 30408 دلار

آیونیک کمترین میزان هزینه‌های عملیاتی 5 ساله در بین خودروهای لیست را داشته و این میزان برابر با 6780 دلار می‌باشد؛ اما انتظار می‌رود افت قیمت آن برابر با 23628 دلار باشد. نیسان لیف S و کیا سول الکتریکی دو خودروی بعدی این کلاس هستند که کمترین میزان هزینه را به خریدار تحمیل می‌کنند.

کلاس خودروهای اسپورت: مزدا MX-5 میاتا اسپورت

هزینه‌ی نگهداری 5 ساله: 36170 دلار