۶:۰۱ ق٫ظ
در صورت پنچری در سرعت بالا چه میشود

پنچری لاستیک در سرعت بالا : بایدها و نبایدها

 

مطمئناً پنچری یا ترکیدن لاستیک در هنگام رانندگی یکی از بدترین و خطرناک ترین تجربه ممکن برای هر راننده ای است، این اتفاق زمانی به یک کابوس تبدیل می شود که با سرعت در حال حرکت باشید.

در این موقعیت ها نشان دادن سریع ترین و بهترین عکس العمل از طرف راننده، منجر به پیشگیری از بروز اتفاقات ناگوار و حفظ جان سرنشینان خودرو می شود.

 

اما تمامی انسان ها دارای غرائز ذاتی هستند که نمی توان آنها را نادیده گرفت.در هنگام احساس خطر، انسان به طور کاملاً غریزی یک سری واکنش های ناخواسته و بدون تصمیم گیری قبلی از خود نشان میدهد. به طور مثال زمانی که دست شما به جسمی با دمای بالا برخورد کند به طور ناخوداگاه دست خود را از آن جسم دور میکنید یا زمانی که جسم خارجی به چشم شما نزدیک می شود پلک شما بسته می شود.این گونه واکنش ها به خطر، کاملاً ذاتی و غریزی بوده است.

در هنگام رانندگی و بروز حوادثی غیر قابل پیش بینی مانند ترکیدگی لاستیک، وجود این  غرائز انسانی باعث می شود تا به طور ناخوداگاه زمانی که خودرو به سمتی منحرف میشود فرمان را به سمت مخالف میچرخانیم و یا اگر حس کنیم کنترل خودرو را از دست داده ایم به صورت کاملاً غیر ارادی پایمان را از روی پدال گاز برداشته و پدال ترمز را فشار میدهیم.اگر کمی دقت کنید خواهید فهمید که هیچ کدام از کارها با تصمیم قبلی انجام نمی شود و کاملاً ناخوداگاه است.پس در هنگام مواجهه با چنین اتفاقاتی همان گونه که غریزه ممکن است جان شما را نجات دهد به همان اندازه هم خطر آفرین خواهد بود.

اما توصیه می شود در هنگام ترکیدگی و یا پنچر شدن لاستیک به ویژه در سرعت های بالا، تا حد امکان بر خلاف غریزه خودتان عمل کنید یا به عبارتی غریزه خود را کنترل کنید تا خطرات احتمالی را از بین ببرید.

چگونه متوجه ترکیدگی و یا پنچر شدن لاستیک بشویم؟

*لرزش در فرمان ، لاستیک ها و به طور کلی لرزش غیر منتظره خودرو می تواند علائمی برای پنچری باشد.

*سفت شدن ناگهانی فرمان.(این اتفاق قالباً زمانی رخ میدهد که باد لاستیک ها در حال خالی شدن باشد)

*تمایل خودرو به تغییر مسیر و انحراف به طرف چپ یا راست.

*اگر لاستیک خودرو بترکد یا باد لاستیک ها به یک باره خارج شود، خودرو با شدت بیشتری نسبت به مورد قبل تمایل به منحرف شدن از مسیر دارد و کنترل آن به مراتب سخت تر می شود.

در چنین مواقعی خواهشمندایم نکات زیر را به دقت خوانده تا در مواقع بحرانی با بهترین عملکرد بتوانید جان خود و سایر سرنشینان حفظ کنید:

حفظ تعادل، ثابت نگاه داشتن و کنترل خودرو در مسیر بستگی به چهار نقطه اتصال آنها که لاستیک ها هستند دارد، ز مانی که یکی از این اتصال ها از بین برود علاوه بر از دست دادن ارتباط خودرو با سطح جاده، نحوه هدایت و کنترل خودرو هم به کلی تغییر میکند.

1-همانند مواجهه شدن با بسیاری از شرایط بحرانی و اضطراری، حفظ آرامش و خونسردی مهم ترین عامل در تحت کنترل در آوردن شرایط است.

2-در این مواقع هیچگاه فرمان خودرو را به طور ناگهانی به سمت خاصی نچرخانید تا راحت تر بتوانید مسیر حرکت خود را کنترل کنید.

 

3-فرمان را محکم و با دو دست نگاه دارید و روی مسیر پیش روی خود تمرکز کنید.

 

4-دقت داشته باشید هیچگاه به طور ناگهانی پاهایتان را از روی پدال گاز بر ندارید این کار باعث می شود وزن لاستیک های عقب به لاستیک های جلویی انتقال پیدا کند و تعادل وسیله نقلیه شما را بر هم زند.

5-اگر متوجه شدید که خودرو در حال منحرف شدن از مسیر اصلی خود است به آرامی بر روی پدال گاز ضربه بزنید و هرگز پایتان را از روی پدال گاز بر ندارید.

 

6-اما مهم ترین نکته در این مواقع این است که هرگز پدال ترمز را فشار ندهید و اقدام به ترمز کردن ناگهانی نکنید چرا که اگر لاستیک های جلویی شما آسیب دیده باشد ترمز ناگهانی منجر به افزایش میزان وزن و حرکت خودرو روی چرخ های جلویی می شود.

 

7-همچنین ترمز ناگهانی لبه های لاستیک را کاملاً لخت میکند و خودرو به جهت لاستیک آسیب دیده منحرف می شود یا لبه چرخ در آسفالت سطح جاده فرو میرود و باعث چپ شدن خودرو می شود.

 

8-در زمانی که لاستیک های عقب خودرو آسیب دیده باشند ترمز کردن ناگهانی حرکت به جلوی خودرو شما را سخت خواهد کرد و در این شرایط راندن و کنترل خودرو بسیار دشوار می شود و به احتمال بسیار زیاد خودرو از مسیر خود منحرف می شود.

9-آخرین نکته ای که می بایست در نظر داشته باشید این است که هنگامی تمامی موارد ذکر شده را به درستی رعایت کردید و خودرو را به محلی امن رساندید ترمز دستی را کشیده و چراغ های هشدار را روشن بگذارید.

 

یکی از راه های جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی استفاده از لاستیک های ران فلت یا خود ترمیمی است.