سبد خرید 0
« بازگشت به لیست اخبار | پنجشنبه 15 خرداد 1399 در ساعت 12 : 49 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

با ابلاغ رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تولید کنندگان تایر پرداخت ارز دولتی برای واردات مواداولیه مورد نیاز تولید انواع تایر متوقف شد.

اگرچه پیش از این مسئولان وزارت صمت در ابلاغ شفاهی به انجمن صنفی صنعت تایر ایران از توقف پرداخت ارز دولتی با نرخ 4200 تومان برای واردات مواد اولیه تایرسازان خبر داده بودند اما سرانجام در 28 اردیبهشت صدیف بیک زاده، مدیر کل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه رسمی به این انجمن توقف تخصیص ارز دولتی به مواد اولیه تایرسازی را رسمیت بخشید تا تایرسازان از این پس مواد اولیه وارداتی شامل کائوچو طبیعی و برخی شتاب دهنده های شیمیایی را با ارز نیمایی خریداری و وارد کشور کنند.

با این تصمیم وزارت صمت هزینه تایرسازان برای واردات مواد اولیه موردنیاز که تقریبا شامل 40 درصد مجموع مواد اولیه مورد نیاز تولید تایر است، تقریبا به 4 برابر افزایش خواهد یافت. همین اتفاق، سرمایه در گردش بالاتری را نیز برای شرکتهای تایرساز می طلبد.

مشکلی که احتمالا این شرکت ها را با کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه خواهد کرد و برای غلبه بر آن یا باید به سمت دریافت تسهیلات بانکی بروند یا مانند سنوات گذشته، اقدام به ودیعه گیری از عوامل فروش خود کنند. دریافت ودیعه های سنگین از عوامل فروش، مشکل بزرگی برای این صنف است زیرا منجر به بالا رفتن قیمت تایر برای مصرف کننده نهایی خواهد شد. در همین رابطه خبرها از قطع تخصیص ارز دولتی برای واردات تایرهای سنگین به کشور نیز حکایت دارد. تایرهایی که سال گذشته ابهامات بسیاری در خصوص واقعی بودن قیمت خرید آنها از کمپانی های خارجی به خصوص چینی ها مطرح بود. با این حال یک مقام آگاه از ابلاغ نامه ای از سوی معاون اول رئیس جمهور به وزارت صمت خبر داد که بر اساس آن نام کالاهای مشمول دریافت ارز 4200 تومانی اعلام شده اما در این لیست نامی از مواد اولیه تایر سازی و واردات تایرهای سنگین به چشم نمی خورد. با این حال هنوز توقف تخصیص ارز دولتی به تایرهای رادیال باری اتوبوسی قطعی نشده اما بر اساس مصوبه هیات وزیران پرداخت ارز دولتی برای واردات تایرهای OTR یا همان معدنی و راهسازی ممنوع است.

وی اظهار امیدواری کرد این هفته تخصیص یا عدم تخصیص ارز دولتی به واردات تایرهای باری اتوبوسی تعیین تکلیف شود. در صورت توقف روند سابق، دولت روش های جبرانی برای بالا نرفتن هزینه های حمل ونقل و خرید تایر توسط راننده های خودروهای سنگین باری و مسافر را تدوین و اجرا خواهد کرد.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
احتمال افزایش ۲۲ درصدی هزینه‌های حمل و نقل با گرانی لاستیک صف‌های متراکم در شرایط کرونا برای تهیه لاستیک تحویل سالی یک ‌جفت لاستیک به صاحبان خودرو دیگر نیازی به واردات لاستیک سواری نیست! افزایش قیمت لاستیک کویر تایر قطعی شد! تخصیص ارز دولتی به واردات مواد اولیه تایر متوقف شد قیمت محصولات لاستیک ایران تایر افزایش خواهد یافت گران شدن 74 درصدی لاستیک خودرو! تغییر تخصیص ارز موجب ایجاد اخلال در بازار لاستیک می‌شود! فروش لاستیک دولتی متوقف شد! کویر تایر در شهریور به درآمد 70 میلیاردی رسید دپوی بیش از 30 هزار حلقه لاستیک سنگین در گمرکات بی توجهی به توان تولیدکنندگان داخلی برای تولید تایر توزیع سیستمی 30 هزار لاستیک سنگین ، نرخ آزاد در بازار لاستیک سنگین وجود ندارد! تولیدکنندگان لاستیک: یک ریال ارز هم به ما ندادند لاستیک های چینی خطرناک است و باید از واردات آنها جلوگیری کنیم 70 درصد خودکفایی در تولید لاستیک چرا لاستیک بارز بدون نوار بسته بندی عرضه می شود؟ اطلاعیه وزارت صنعت و معدن در خصوص تخلفات توزیع لاستیک دولتی اعلام قیمت لاستیک دولتی بارز
نمایش همه
علاقه مندی ها ()