سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | جمعه 18 مهر 1399 در ساعت 23 : 38 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

یکی از جذاب‌ترین رقابت‌ها در میان سازندگان مطرح خودرو در جهان، ساخت سریع‌ترین خودروهای جهان است. با آنکه آغاز این چالش به دهه ۱۹۴۰ میلادی برمی‌گردد، اما اولین دستاورد بزرگ در این زمینه، با ثبت رکورد ۲۰۰ مایل بر ساعت در دهه ۸۰ میلادی به دست آمد.

در سال ۲۰۰۵ شکستن سد ۱۲ ساله با سرعت ۲۵۰ مایل بر ساعت، این نبرد سنتی را وارد سطح جدیدی از رقابت کرد. تا اینکه در سال ۲۰۱۹، بوگاتی با ورژن اسپرت و تقویت شده شیرون توانست سرعت افسانه‌ای ۳۰۰+ مایل بر ساعت را به ثبت برساند و لقب سریع‌ترین خودرو جهان را به خود اختصاص دهد.

از آغاز سال ۲۰۲۰ سه شرکت خودروسازی این رکورد را تهدید می‌کنند. کمپانی SSE ادعا دارد که در مدل تواتارا به سرعتی بیش از ۳۰۰ مایل بر ساعت خواهد رسید. شرکت هنسی مدعی‌ است که با مدل تکامل یافته Venom F5 حداقل سرعت ۳۱۰ مایل بر ساعت را خواهد داشت و نهایتاً کوئینگ‌زگ با مدل Jesko Absolut مدعی دستیابی به سرعت ۳۳۰ مایل بر ساعت است.

به هر صورت تا زمانی که این شرکت‌ها، طرح‌هایشان را به مرحله تولید نرسانند و ادعای خود را ثابت نکنند، جایگاه نخست سریع‌ترین ماشین جهان همچنان تحت سلطه بوگاتی شیرون خواهد ماند. اگر از علاقه‌مندان به دنیای خودرو و اخبار روز مربوط به آن هستید، در ادامه این مطلب جذاب و معرفی پرسرعت‌ترین خودروهای دنیا در سال‌های مختلف با ما همراه باشید.

پیش از آنکه به معرفی خودروها بپردازیم بد نیست که با اصطلاحات زیر آشنا شوید، چرا که در این متن چند بار از آن‌ها استفاده شده است:

Mph: به معنای مایل بر ساعت است. هر مایل معادل با ۱.۶۰۹ کیلومتر است.

V8: موتور هشت سیلندر با آرایش سیلندرها به صورت V شکل است.

W16: موتوری دارای ۱۶ سیلندر و چیدمان خاصی برای آن‌هاست.

1-بوگاتی شیرون سوپر اسپرت ۳۰۰+؛ سریع‌ترین خودرو جهان

بوگاتی شیرون سوپر اسپرت

سرعت: ۳۰۴ مایل بر ساعت

برای رسیدن به پرسرعت‌ترین ماشین دنیا، کمپانی فرانسوی بوگاتی نیاز به خودرویی فراتر از بوگاتی شیرون استاندارد با سرعت ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت داشت.

این کمپانی در سال ۲۰۱۹ با تغییرات اندکی در موتور و افزایش ۹۹ واحدی، قدرت موتور این هیولای جدید را به ۱۵۷۸ اسب بخار رساند. تغییراتی در سیستم گیربکس و استفاده از یک پکیج اصلاح شده آیرودینامیکی که افزایش ۱۰ اینچی طول خودرو را به همراه داشت، در کنار افزایش قدرت باعث خلق سریع‌ترین ماشین دنیا، یعنی بوگاتی شیرون سوپر اسپرت شد.

بوگاتی شیرون که فعلاً یکه‌تاز این عرصه است حداکثر سرعتی بالغ بر ۴۹۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد ۲.۶ ثانیه دارد. از این مدل شیرون تنها ۳۰ نسخه ساخته شده که ارزش هر دستگاه از آن ۳.۸ میلیون دلار است!

2-کوئینگ‌زگ (Koeingsegg) مدل AGERA RS

کوئینگ‌زگ

سرعت: ۲۷۸ مایل بر ساعت

قدرتمندترین نسخه آگرا، AGERA RS با دستیابی به سرعت ۴۴۷ کیلومتر بر ساعت، به عنوان سریع‌ترین خودروی جهان در نوامبر ۲۰۱۷ معرفی شد.

با آنکه این رکورد برای AGERA RS کمتر از دو سال دوام داشت و اکنون دیگر سریع‌ترین خودروی جهان نیست، اما معیارهایی نظیر شتاب ۰ تا ۲۰۰ مایل بر ساعت، ترمز از سرعت ۲۰۰ تا ۰ mph و رسیدن از ۰ به ۲۰۰ مایل بر ساعت و بازگشت به توقف کامل هنوز در اختیار این خودرو است.

این خودرو که موتوری با توان تولید ۱۳۴۱ اسب بخار قدرت دارد، تنها در ۲۵ عدد تولید شده است و قیمت هر دستگاه از آن ۲.۵ میلیون دلار است.

3-هنسی (Hennessey) مدل VENOM GT

هنسی

سرعت: ۲۷۰ مایل بر ساعت

یکی دیگر از سریع‌ترین خودروهای جهان ونوم جی‌تی است. VENOM GT در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و تا سال ۲۰۱۷ در خط تولید باقی ماند. با وجود بازه زمانی تولید، تنها ۱۳ دستگاه از این خودرو ساخته شد.

این خودرو یک موتور دوقلوی توربو هفت لیتری و هشت سیلندر در زیر کاپوت خود دارد که قادر به تولید ۱۲۴۴ اسب بخار قدرت است. VENOM GT در فوریه سال ۲۰۱۴، در باند فرود مرکز فضایی کندی در فلوریدا موفق به ثبت بالاترین سرعت خود برابر با ۴۳۵ کیلومتر بر ساعت شد و در آن زمان سریع‌ترین خودرو جهان شناخته شد.

همچنین شتاب صفر تا صد این خودرو برابر ۲.۷ ثانیه است. اگرچه این خودرو در آن زمان سریع‌ترین ماشین جهان نام گرفت، اما به دلیل نداشتن معیار‌های کافی قادر به ثبت رکورد گینس نشد. قیمت هر دستگاه از این خودرو ۱.۲ میلیون دلار است.

4-بوگاتی مدل VEYRON SUPER SPORT

بوگاتی ویرون

سرعت: ۲۶۸ مایل بر ساعت

با وجود اینکه ۱۰ سال از عمر تولید این مدل از بوگاتی ویرون می‌گذرد، این خودرو همچنان یکی از ابرقدرت‌هایی است که تاکنون ساخته شده است و همچنان یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان به شمار می آید.

بوگاتی ویرون در سال ۲۰۱۰ با ثبت رکورد ۴۳۱ کیلومتر بر ساعت، به عنوان سریع‌ترین ماشین جهان شناخته شد. رکوردی که پس از گذشت چند سال، ویرون را در جایگاه چهارم سریع‌ترین‌ها قرار می‌دهد.

این خودرو که قدرتمندترین نسخه ویرون است، دارای موتوری با حجم هشت لیتر و ۱۶ سیلندر (W16) با توان تولید ۱۱۸۴ اسب بخار قدرت دارد. این قدرت موتور شتاب صفر تا صد ۲.۶ ثانیه را برای ویرون سوپر اسپرت به همراه داشته است.

این ابرخودروی بوگاتی که تنها ۳۰ نسخه از آن تولید شده است، قیمتی معادل ۲.۷ میلیون دلار دارد.

5-بوگاتی مدل CHIRON

بوگاتی شیرون

سرعت: ۲۶۱ مایل بر ساعت

شیرون استاندارد یکی دیگر از خودروهای بوگاتی است که در لیست سریع‌ترین خودروهای جهان حضور دارد. در سال ۲۰۱۶ شیرون به عنوان جایگزینی برای بوگاتی ویرون معرفی شد.

این خودرو همان موتور چهارگانه W16 را در زیر کاپوت دارد و قدرت آن به ۱۴۷۹ اسب بخار ارتقا یافته است. حداکثر سرعت شیرون استاندارد اندکی از ویرون کمتر و برابر با ۴۲۰ کیلومتر در ساعت است.

این خودرو که بیش از ۵۰۰ دستگاه از آن تولید شده است، ۳ میلیون دلار قیمت دارد.

6-کوئینگ‌زگ (Koeingsegg) مدل AGERA R

کوئینگ‌زگ

سرعت: ۲۶۰ مایل بر ساعت

اگرچه AGERA RS سریع‌ترین خودروی شرکت سوئدی کوئینگ‌زگ است اما مدل R چندان از همتای خود عقب نیست و هنوز هم جایگاه خوبی در لیست پرسرعت‌ترین ماشین‌های دنیا دارد.

این خودرو از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ و تنها در ۱۸ نسخه تولید شد. AGERA R از موتور خاص و افسانه‌ای پنج لیتری V8 این شرکت بهره می‌برد که توان تولید ۱۱۲۴ اسب بخار قدرت دارد. حداکثر سرعت AGERA R نزدیک به رکورد بوگاتی ویرون سوپراسپرت و در حدود ۴۱۸ کیلومتر بر ساعت و از شتاب صفر تا صد ۲.۷ ثانیه بهره‌مند است.

قیمت این خودروی سوئدی برابر ۲ میلیون دلار است.

7-SSC مدل ULTIMATE AERO

 SSC مدل ULTIMATE AERO

سرعت: ۲۵۶ مایل بر ساعت

ULTIMATE AREO اولین خودرویی بود که توانست رکورد بوگاتی ویرون را برُباید و در سال ۲۰۰۷ با ثبت حداکثر سرعت ۴۱۲ کیلومتر بر ساعت به عنوان سریع‌ترین اتومبیل جهان انتخاب شد.

این خودرو که تا سال ۲۰۱۰ موفق به حفظ این عنوان شد، موتوری ۶.۳ لیتری V8 با توان تولید ۱۱۱۸ اسب بخار دارد. تولید این خودرو در سال ۲۰۱۳ متوقف شد. تعداد تولید ULTIMATE AERO نامعلوم و قیمت آن برابر با ۶۰۰ هزار دلار است.

8-بوگاتی مدل VEYRON

بوگاتی ویرون

سرعت: ۲۵۳.۸ مایل بر ساعت

چهارمین و آخرین خودروی بوگاتی در این لیست، ویرون استاندارد است. این خودرو که در سال ۲۰۰۵ با ثبت حداکثر سرعت ۲۵۰ مایل بر ساعت توانست هم به عنوان سریع‌ترین ماشین جهان شناخته شود و هم رکورد ۱۲ ساله مک لارن F1 را بشکند.

ویرون که دو سال این عنوان را یدک می‌کشید، از موتور هشت لیتری W16 با توان تولید ۹۹۷ اسب بخار قدرت بهره می‌برد. حداکثر سرعت این خودرو ۴۰۸ کیلومتر بر ساعت و شتاب صفر تا صد آن ۲.۸ ثانیه است.

بوگاتی از ویرون استاندارد ۱۷۸ دستگاه تولید کرد که ارزش هر یک برابر با ۱.۷ میلیون دلار است.

9-مک لارن مدل SPEEDTAIL

مک لارن

سرعت: ۲۵۰ مایل بر ساعت

یکی از جدیدترین خودروهای این لیست، مک‌لارن مدل SPEED TAIL است که در سال ۲۰۱۹ تولید شد. این خودرو در واقع یک طرح انتزاعی از مدل F1 (که از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۵ به عنوان پرسرعت‌ترین ماشین دنیا شناخته می‌شد) است و مانند همتای خود از حداکثر سرعت ۴۰۲ کیلومتر بر ساعت برخوردار است.

مدل جدید مک‌لارن دارای چیدمان سه صندلی با قرارگیری صندلی راننده در مرکز می‌باشد. این خودرو علاوه بر آرایش صندلی‌ها از نظر سیستم فنی و موتور نیز در این لیست منحصر به‌فرد است. مک لارن در SPEED TAIL یک موتور بنزینی دوقلوی توربو V8 با حجم ۴ لیتر را با یک موتور الکتریکی ترکیب می‌کند. این موتور ترکیبی توان تولید ۱۰۳۵ اسب بخار قدرت را دارد و شتاب صفر تا صد آن برابر دو و نیم ثانیه است.

از این خودروی ۲.۲ میلیون دلاری ۱۰۶ دستگاه تولید شده است.

10-سالین (SALEEN) مدل S7

سالین

سرعت: ۲۴۸ مایل بر ساعت

خودروی سالین S7 دومین ابرخودروی آمریکایی موجود در این لیست، جایگاه دهم پرسرعت‌ترین خودروهای جهان را به خود اختصاص داده است. این خودرو ابتدا در سال ۲۰۰۰ با یک موتور تنفس طبیعی ۷ لیتری V8 معرفی شد و سپس در سال ۲۰۰۵ به یک دستگاه دوقلوی توربو شارژ مجهز شده و ارتقا یافت.

این خودرو ۱۰۰۰ اسب بخار قدرت دارد و برای رسیدن از سکون به سرعت ۱۰۰ به ۲.۷ ثانیه زمان نیاز دارد. قیمت این خودرو ۵۵۰ هزار دلار است و تعداد دستگاه‌های ساخته شده از آن مشخص نیست.

نظر شما درباره سریع‌ترین خودروهای جهان چیست؟

همانطور که دیدی بوگاتی با ۴ خودرو در این فهرست، بیشترین تمرکز را بر روی خودروهای اسپرت، پرسرعت و لوکس دارد. مطمئنا این فهرست مدت زیادی به این ترتیب نمی‌ماند و خودروسازان بسیاری در چند سال آینده از خودروهای سوپر اسپرت خودشان رونمایی می‌کنند. با این حال، تا آن زمان ما بوگاتی شیرون سوپر اسپرت +۳۰۰ را پرسرعت‌ترین خودرو موجود در جهان می‌دانیم.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()