۵:۲۲ ق٫ظ
شرایط تغییر رنگ خودرو

تغییر رنگ خودرو : بایدها و نبایدها + روند قانونی و اجرایی

خیابان‌های ما پر شده از اتومبیل‌های سیاه و سفید و نهایتا نقره‌ای و رنگ‌های جذاب کمتر روی خودروهای ما می‌نشیند. البته این مسئله علت مشخصی دارد. اتومبیل‌های رنگی وقتی دچار خط‌و‌خش یا آسیب می‌شوند، نمی‌توان به راحتی آن‌ها را ترمیم کرد. به همین دلیل مشتریان بیشتر دنبال خودروهای سیاه و سفید هستند و اتومبیل‌سازان هم کمتر سراغ تولید خودروهای رنگارنگ می‌روند. البته با این وجود نیز هنوز هنگام انتخاب یک اتومبیل، یکی از گزینه‌هایی مهمی که مورد توجه قرار می‌گیرد رنگ خودرو است. شاید تا به حال نمی‌دانستید، اما اگر تمایل داشته باشید می‌توانید رنگ اتومبیل‌تان را به‌طور کامل عوض کنید. مثلا یک پژو ۲۰۶ سفید را به دست نقاش‌های اتومبیل بسپارید و یک پژو ۲۰۶ آلبالویی تحویل بگیرید. اما این کار نیاز به اخذ مجوز دارد. چطور مجوز بگیریم و حواسمان به چه نکاتی باشد؟ در این مطلب ما به این سئوالات پاسخ می‌دهیم، پس با ما همراه باشید تا شما را با اقداماتی که باید برای تعویض رنگ خودرو انجام دهید آشنا کنیم.

تعویض رنگ خودرو  نیاز به مجوز دارد

جایی که برای گرفتن مجوز تعویض کامل رنگ یک خودرو باید مراجعه کنید مراکز تعویض پلاک است که زیر نظر پلیس راهنمایی و رانندگی فعالیت می‌کنند. یا خودتان که نامتان در برگه سبز اتومبیل هست باید راهی این مراکز شوید یا وکیل‌تان به همراه وکالتنامه قانونی.

چه مدارکی برای اخذ مجوز تعویض رنگ خودرو لازم است؟

قبل از اینکه شال‌و‌کلاه کنید به مراکز تعویض پلاک بروید، مدارک لازم فراموش نشود. این مدارک عبارتند از:

– کارت ملی و شناسنامه مالک اتومبیل
–  بیمه شخص ثالث هم داشته باشد
–  گواهی عدم جریمه که می‌توانید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ جرایم‌تان را پرداخته کرده و این گواهی را اخذ کنید
– رسید پرداخت عوارض خودرو به شهرداری‌
–  کارت خودرو و برگه سبز اتومبیل
–  مدارک احراز محل سکونت

ما حس کردیم مطلب زیر هم براتون جذابه
بالانس لاستیک : اهمیت و تأثیرات آن برای خودرو و رانندگی

البته بد نیست بدانید که در بیشتر مراکز تعویض پلاک امکان پرداخت جرایم و عوارض خودرو و گرفتن استعلام بیمه شخص ثالث وجود دارد.

مدارک احراز محل سکونت شامل چه چیزهایی است

یکی از مدارکی که معمولا در مراکز تعویض پلاک فراموش می‌شود مدارک احراز محل سکونت مالک اتومبیل است. شما می‌توانید سند خانه یا اجاره‌نامه معتبر منزل یا محل کارتان را به همراه ببرید. شرکت‌ها و سازمان‌ها هم باید اساسنامه یا روزنامه رسمی به همراه داشته باشند. یکی از قبوض آب، برق، گاز یا تلفن هم همراه‌تان باشد. علاوه بر احراز محل سکونت، نیاز به نشانی دقیق همراه با کدپستی هم دارید.

تعیین اصالت خودرو و صدور مجوز

حالا باید اصالت خودروی شما تأیید شود. کارشناسانی در مراکز تعویض پلاک هستند که کارشان همین تأیید اصالت خودرو است. یعنی پلاک با شماره موتور و شماره اتاق اتومبیل باید هماهنگی داشته باشد. این شماره‌ها با آنچه شما در فرم تقاضا نوشته‌اید هم تطبیق داده می‌شود و بعد کارشناس اصالت اتومبیل‌تان را تأیید می‌کند. البته مرکز تعویض پلاک براساس مدارکی که ارائه داده‌اید، استعلام‌های لازم را انجام می‌دهد که مثلا اتومبیل سرقتی یا توقیف شده نباشد.

اگر در مراحل قبلی به مشکل خاصی نخورید، پلیس رسما مجوز تعویض رنگ را به شما می‌دهند و می‌توانید راهی صافکاری-نقاشی‌ها شوید. اگر مجوز و تأییدیه را نشان نقاش‌های اتومبیل ندهید، دست به کار نمی‌شوند. یادتان باشد که این تعویض رنگ هم حدود دو، سه هفته‌ای زمان می‌برد.

چه رنگی را می‌توانید برای اتومبیلتان انتخاب کنید؟

در مراکز تعویض پلاک، غرفه‌ای به همین موضوع اختصاص یافته که می‌توانید از فرد حاضر در آن فرم تعویض کامل رنگ اتومبیل را بگیرید. این فرم را باید به طور کامل پر کنید که شامل اطلاعات مالک خودرو و خود اتومبیل است. مهم‌ترین بخش این فرم همان انتخاب رنگ مورد نظر شماست. این انتخاب رنگ باید براساس ضوابطی انجام شود.

ما حس کردیم مطلب زیر هم براتون جذابه
تست لاستیک‌ های بدون هوا توسط میشلن و جنرال موتورز

دست شما در انتخاب رنگ جدید اتومبیل چندان هم باز نیست. نکته اول این است که رنگ مورد نظر شما باید در بین رنگ‌هایی باشد که خودروساز با آن‌‌ها اتومبیل تولید کرده است. پس خیلی نمی‌توانید سراغ رنگ‌های عجیب و غریبی بروید که در خیابان اصلا دیده نمی‌شود. برخی رنگ‌ها هم ممنوع است. رنگ خودروهای نیروهای مسلح، سازمان‌های امدادی، تاکسی‌ها و رنگ‌هایی که قابلیت استتار داشته باشد را نمی‌توانید انتخاب کنید.

مرحله آخر

بعد از اینکه اتومبیل‌تان تغییر رنگ داد، کار تمام نشده است، باید دوباره به مرکز تعویض پلاک برگردید. در مرکز تعویض پلاک، کارشناسان دوباره اتومبیل شما را با رنگ جدیدش بررسی می‌کنند. اگر رنگ مطابق آنچه در مجوز و تأییدیه آمده نباشد، دوباره باید برای اصلاح رنگ راهی کارگاه نقاشی شوید. اگر رنگ جدید تأیید شود، برگ سبز جدید برای اتومبیل‌تان صادر می‌شود و چند وقت بعد هم کارت اتومبیل را می‌توانید از طریق پست دریافت کنید.

حالا شما با دانستن مراحل گفته شده می‌دانید که تعویض کامل رنگ اتومبیل اصولی دارد که باید رعایت کنید. یادتان باشد که اگر مراحل بالا را طی نکنید و خودمختار رنگ خودروی‌ خود را تعویض کنید، در مرحله اول جریمه می‌شوید که میزانش طبق قانون برابر یک چهارم تا یک هشتم هزینه‌ای است که برای تغییر رنگ انجام داده‌اید. در مرحله دوم هم باید رنگ اتومبیل را به حالت قبل بازگردانید وگرنه اتومبیل‌تان توسط پلیس توقیف می‌شود. پس اگر قصد تعویض رنگ اتومبیلتان را دارید یا اگر اتومبیل دست دوم خوبی را برای خرید انتخاب کرده‌اید اما از رنگش راضی نیستید، اقدامات گفته شده را مرحله به مرحله انجام دهید.