سبد خرید 0
« بازگشت به لیست اخبار | جمعه 8 شهریور 1398 در ساعت 21 : 22 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مجری طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین گفت: تایر سنگین اولین کالای اساسی دریافت کننده ارز یارانه‌ای است که با اجرای طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین ، زنجیره تامین و توزیع آن به صورت کامل رصد می‌شود و از این پس امکان فعالیت‌های سوداگرانه در بازار این کالا وجود ندارد.

رسول جمشیدی با اشاره به سابقه راه‌اندازی طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین گفت: از مردادماه سال گذشته واردات تایر سنگین و مواد اولیه تولیدکنندگان این صنعت در گروه کالا‌های اساسی دریافت کننده ارز یارانه‌ای قرار گرفت.

جمشیدی با اشاره به تعداد تایرهای سنگین توزیع شده از آغاز طرح توزیع سیستمی تایر سنگین تاکنون گفت: از ابتدای اجرای این طرح در ۲۱ استان کشور، بالغ بر ۳۰هزار لاستیک ماشین سنگین توزیع شده است. از این میزان ۴ هزار و ۹۶۸ حلقه تایر در اختیار رانندگان قرار گرفته است و حواله ۴ هزار و ۷۸ حلقه تایر دیگر نیز صادر شده و در ضمن ۲۱ هزار و ۶۲۸ حلقه تایر نیز قابل تخصیص است.

لاستیک دولتی اتوبوس

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تبصره ۴ ماده ۱۸ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تولیدکنندگان ملزم به اظهار لاستیک های تولیدی‌شان در سامانه هستند اما متاسفانه معدودی از تولیدکنندگان داخلی میزان واقعی تولید خود را در سامانه جامعه تجارت اظهار نمی‌کنند و بخشی از تولیدات خود را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند که با توجه به استفاده این کارخانه‌ها از یارانه‌های دولتی برای واردات مواد اولیه تولید، این اقدام آنها باید از سوی دستگاه‌های نظارتی مورد پیگیری قرار گیرد.

کمبود تایر سنگین در کشور صحت ندارد

مجری طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین با رد این ادعا که کشور با کمبود لاستیک سنگین مواجه است، اظهار داشت: محاسبات انجام شده نشان می‌دهد، مصرف تایر سنگین در ایران سالانه حدود ۲میلیون حلقه است که نزدیک به ۹۰۰هزار حلقه سهم تولید داخلی و ۱میلیون و ۱۰۰هزار حلقه آن سهم واردات است. بنابراین بر اساس این آمار و ارقام و تجربه مجریان طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین، ادعای کمبود این کالا درست به نظر نمی‌رسد چراکه هنوز ظرفیت سبد‌های توزیع شده ما در سامانه راهداری و حمل‌ونقل شهری به طور کامل تکمیل نشده و از سوی متقاضیان مورد استفاده قرار نگرفته است.

جمشیدی اطلاع رسانی نادرست در مورد طرح توزیع سیستمی تایر سنگین را یکی از مشکلات مهم این طرح دانست و گفت: ناآگاهی بعضی از مالکان خودرو‌های سنگین از وجود سامانه‌های توزیع حواله لاستیک و همچنین تبلیغات منفی علیه این طرح از عوامل عدم استفاده از ظرفیت ۱۰۰درصدی سبد‎‌های توزیع شده لاستیک توسط سامانه است، به عنوان مثال در بخش حمل‌ونقل درون شهری تنها با رسوب لاستیک و عدم تقاضای دریافت حواله مواجه هستیم.

لاستیک کامیون

نرخ آزاد در بازار تایر سنگین وجود ندارد

وی با تاکید بر اینکه نرخی به عنوان «نرخ آزاد» در بازار لاستیک سنگین وجود ندارد افزود: تمام تایر‌های موجود با نرخ دولتی عرضه می‌شوند چرا که تمامی واردکنندگان و تولیدکنندگان این کالا از ارز۴۲۰۰تومانی استفاده می‌کنند لذا مصرف کنندگان در صورت برخورد با این امر می بایست شکایت خود را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کنند.

مجری طرح توزیع سیستمی تایر سنگین افزود: قبل از اجرای این طرح، رانندگان خودرو‌های سنگین برای تامین لاستیک خود با مشکلات متعددی روبرو بودند؛ در نتیجه با افزایش نارضایتی میان رانندگان طرحی برای ساماندهی توزیع تایر خودرو‌های سنگین ارائه شد که این طرح ابتدا به صورت آزمایشی در استان قزوین اجرا شد، بعد از آن مرحله اول طرح از تیرماه و مرحله دوم آن در مردادماه سال جاری در ۲۰ استان‌ دیگر به اجرا درآمد و استان‌های باقی‌مانده نیز در اواخر شهریور‌ماه امسال به طرح توزیع

سیستمی لاستیک سنگین اضافه می‌شوند

جمشیدی درباره چگونگی راه‌اندازی طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین گفت: این طرح با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور از خرداد‌ماه امسال شروع شده است که بر اساس آن، «سامانه جامع تجارت وزارت صمت»، «سامانه توزیع لاستیک سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای» و «سامانه مدیریت مرکزی حمل و نقل درون شهری وزارت کشور» به صورت متمرکز به یکدیگر متصل‌شدند و در نتیجه آن زنجیره توزیع لاستیک سنگین از مرحله واردات و تولید تا حلقه‌ مصرف‌کنندگان نهایی شفاف گردیده است.

لاستیک کامیون

وی با اشاره به نحوه تخصیص حواله لاستیک به رانندگان در طرح توزیع سیستمی تایر سنگین گفت: سازوکار تحویل حواله لاستیک در حوزه برون شهری به میزان کارکرد خودرو بستگی دارد که آنهم از طریق بررسی سیستمی بارنامه‌ها و پیمایش جاده‌ای آنها قابل تشخیص است. به عبارتی با تعیین سقف معین برای هر خودرو و بررسی اسناد حمل‌و‌نقل آن مشخص می‌شود که افراد در چه زمانی می‌توانند حواله‌های بعدی خود را دریافت کنند.

وی با اشاره به به اقدامات صورت گرفته در گام اول اجرای طرح توزیع سیستمی تایر سنگین اظهار داشت: در ابتدا تمامی تولید‌کنندگان و واردکنندگان ملزم شدند اطلاعات مربوط به فروش خود را در سامانه جامع تجارت اظهار کنند؛ بعد از ورود این گروه به این سامانه، توزیع کنندگان لاستیک نیز وارد سامانه شده و ملزم به خرید تایر سنگین از تولید‌کنندگان و واردکنندگانی شدند که در سامانه جامع تجارت فعالیت می کنند.

جمشیدی افزود: از جمله مهم‌ترین نتایج اجرای طرح توزیع سیستمی لاستیک سنگین عبارت است از «اطلاع از موجودی انبار‌ تایر سنگین به صورت تفکیکی و تجمیعی در کل کشور»، «قیمت گذاری متمرکز بر اساس فرمول مشخص»، «رصد کامل زنجیره تامین و توزیع تایر»، «کاهش فساد و دلال‌بازی در بازار تایر»، «توزیع بهینه تایر بر اساس نیاز ناوگان درون‌شهری و برون‌شهری» و «جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت لاستیک سنگین » است.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()