سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 26 دی 1398 در ساعت 23 : 41 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اگر  به دنبال خرید لاستیک با بهترین کیفیت برا خودرویتان بودید ، به احتمال قوی واژه " مقاومت غلتشی تایر ، را شنیده اید. مطمئناً اگر بدانید مقاومت غلتشی چقدر می تواند روی تصمیم شما در خرید لاستیک تاثیر بگذارد ، شگفت زده خواهید شد. ما در این بخش از وب سایت یوزپلنگ ، به مفهوم مقاومت غلتشی لاستیک ، تاثیر آن روی مصرف سوخت خودرو و انواع مختلف لاستیک ها با مقاومت غلتشی پایین که باعث کم شدن مصرف سوخت می شود ، خواهیم پرداخت.

مقاومت غلتشی لاستیک

وقتی که پدال گاز خودرو را فشار می دهید در حقیقت انرژی از سمت موتور خودرو و بقیه سیستم هایش به چرخ ها منتقل می شود که البته این مورد به نوع خودرو ( بنزینی یا الکتریکی ) هم بستگی دارد. در نتیجه این عمل لاستیک های خودرو می چرخند و گشتاوری که ایجاد می کند ، خودرو را به حرکت در می آورد. برای این که این کار انجام شود ، خودویتان باید بر چند عامل غلبه کند ، چیز هایی که جلوی حرکت آن را می گیرد. یکی از مهم ترین هایشان مقاومت غلتشی تایر است.

مقاومت غلتشی تایر مقدار انرژی ای است که خودروی شما نیاز دارد تا به لاستیک ها بدهد و آن ها هم به حرکتشان با سرعتی ثابت ادامه یا افزایشش دهند. این انرژی در اصل نیرویی است که تایر ها لازم دارند تا به چرخش ادامه دهند و شما می توانید مسافت بیشتری را طی نمایید. پسماند یا hysteresis ، یکی از اصلی ترین چیز هایی است که روی مقاومت غلتشی تاثیر گذار خواهد بود. پسماند ، همان انرژی است که تایر با چرخش روی زمین و گذاردن اثر آجش مصرف می کند.خودرو باید بر این انرژی غلبه کند ، این غلبه با مصرف سوخت اضافی اتفاق میافتد.

مقاومت غلتشی تایر

آیا می توان از مقاومت غلتشی جلوگیری کرد؟

در نظر داشته باشید تا زمانی که تایر خودرو با زمین تماس داشته باشد ، مقاومت غلتشی هم به وجود خواهد داشت.نمی توان از مقاومت غلتشی تایر جلوگیری کرد اما می توان آن را به حداقل رساند.از آنجایی که پسماند ها دلیل اصلی مقاومت غلتشی هستند می توان فرمول مواد تایر را از نظر مهندسی به شکلی طراحی کرد که در برابر حرارت مقاومت بیشتری داشته باشند و تغییر حالشان انرژی کمتری مصرف کند.چنین تایر هایی را به طور کلی با نام تایر های با مقاومت غلتشی کم می شناسند.

آیا می توان مقاومت غلتشی تایر را تا حد زیادی کاهش داد؟

برای آن دسته از رانندگانی که به کم کردن مصرف سوخت خودرویشان علاقه دارند ، لاستیکی با مقاومت غلتشی کم می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. این گونه تایر ها مصرف سوخت خودرو را در مقایسه با تایر های معمولی کاهش می دهند. بر اساس تحقیقاتی که اداره انرژی ایالات متحده انجام داده است ، مقاومت غلتشی کم می تواند باعث صرفه جویی مصرف سوخت خودرو تا 10 درصد شود.البته بیشتر رانندگان مصرف سوختشان را تا 3 درصد کم می کنند. به نظر می رسد این عدد کوچک باشد اما با گذشت زمان مقدار سوخت صرفه جویی شده آنها عدد بزرگ و قابل توجهی خواهد بود.

آیا لاستیک های با مقاومت غلتشی کم ، گرانتر از لاستیک های معمولی هستند؟

حتماً میدانید که بسیاری از چیزهای خوب را نمی توان بدون پرداخت هزینه اندک به دست آورد. لاستیک هایی که مقاومت غلتشی کمی دارند هم چنین هستند. تولید و طراحی آنها با جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا الزامی است. برای مثال برای این که مقاومت غلتشی بهبود داده شود ، سازنده باید عمق آج را کاهش دهد. البته این موضوع باعث می شود که دوام آج کمتر شده و زودتر ساییده شود. برای غلبه بر این مشکل و این که مقاومت غلتشی هم بهبود پیدا کند ، می بابست از تکنولوژی های جدیدی استفاده شود که دوام تایر هم کاهش پیدا نکند.

10 / 10
از 1 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
خطرات ناشی از استفاده لاستیک‌هایی با عمق آج‌های متفاوت شماره شناسه لاستیک یا DOT (TIN) چیست؟ مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک مقاومت غلتشی تایر چیست؟ محاسبه ابعاد تقریبی لاستیک برچسب روی لاستیک به چه معناست؟ نکاتی در مورد مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک تولید کنندگان تایر از چه تکنولوژی در کاهش سر و صدا لاستیک استفاده می کنند؟ علامت های مربوط به حداکثر فشار باد و حداکثر فشار بار در لاستیک کدامند؟ در مورد لاستیک فابریک یا OE چی میدانید؟ آیا لاستیک نو نیاز به آب بندی دارد؟ لاستیک‌ های با اصطکاک برتر چه تفاوتی با لاستیک های معمولی دارند؟ هر آنچه در مورد زوایای چرخ ها باید بدانیم! دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو و راه های پیشگیری از آن تفاوت رینگ آاومینیومی و رینگ سیمی! راهنمای تنظیم باد لاستیک یا فشار باد لاستیک در حالت استاندارد 4 قدم ساده برای تعویض لاستیک پنچر شده چرا استفاده از گاز نیتروژن در تایر ها ضروری است؟ لاستیک های نو را در محور جلو استفاده کنیم یا عقب؟ چرا لاستیک سابی اتفاق می افتد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()