سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | دوشنبه 20 شهریور 1396 در ساعت 23 : 15 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

مشخصات روی لاستیک خودرو معنا و مفهوی دارد که به خرید هوشمندانه شما کمک زیادی میکند. شاید در نگاه اول اعداد روی لاستیک کمی گنگ و پیچیده به نظر برسد ولی اگر کمی وقت و دقت داشته باشید به راحتی می توانید علائم روی لاستیک را فهمیده و خرید دقیق تری انجام دهید.در زیر به تفکیک علائم و نشانه های روی لاستیک را شرح میدهیم.

نام گل لاستیک1-در این قسمت نام گل تایر با طرح آج بر روی لاستیک هک شده است.در اکثر لاستیک ها نام گل به صورت برجسته و با حروفی درشت درج می شود.به طور مثال در تصویر بالا نام Ventus S1 evo2 به عنوان گل لاستیک ثبت شده است.

خط نارنجی

سایز تایر2-در تمامی تایرها اعدادی درج شده است که نشان دهنده سایز لاستیک ، ظرفیت بار و توان سرعت تایر است.

برای مثال در تصویر بالا 245/40ZR 18 97Y درج شده است که به معنی:

245 = پهنای لاستیک (عرض تایر) بر حسب میلی متر

40 = ارتفاع دیواره تایر (فاق) بر حسب میلی متر

Z = زمانی که حرف Z را روی لاستیک میبینید باید متوجه باشید لاستیکی با سرعت بالا را انتخاب کرده اید.این نماد نشان می دهد که این لاستیک توان تحمل سرعتی بیش از 240 کیلومتر بر ساعت را دارد.با توجه به اینکه توان سرعت این لاستیک 240 کیلومتر در ساعت است ولی این نکته که تا چه مقدار بیشتر از سرعت 240 کیلومتر را میتوانند تحمل کند هنوز مشخص نشده و برای این موضوع دو کد با حروف Y و W در شاخص سرعت هک شده است.

R = شعاع لاستیک

18 =قطر رینگ بر حسب اینچ

97 = عدد 97 درج شده روی دیواره نشان دهنده شاخص بار لاستیک است یعنی این لاستیک به تنهایی تحمل وزن 970 کیلوگرم را دارد.

Y = این حرف Y نشان دهنده شاخص سرعت لاستیک را نشان می دهد و این معنی را میدهد که این لاستیک توانایی حرکت با سرعت 300 کیلومتر را دارد.

 خط نارنجی

هشدار ایمنی

3- در این بخش از لاستیک هشدارهای ایمنی و نگهداری از لاستیک توسط شرکت سازنده هک شده است.توجه به این نکات می تواند در طول عمر لاستیک در مدت استفاده موثر باشد.

خط نارنجی

نام تجاری لاستیک4- بر روی تمامی لاستیک های تولید شده ، نام شرکت تولید کننده با حروفی درشت و برجسته نشان داده می شود.در تصویر بالا نام هانکوک به عنوان شرکت سازنده تایر درج شده است.

خط نارنجی

مشخصات تایر5- یکی از سوالاتی که اکثر کاربران در مورد نوشته های روی لاستیک دارند ، نام کشور سازنده است. بدلیل اینکه بسیاری از شرکت های تولید کننده تایر ، برند تولیدی خود را در چند کشور دیگر تولید می کنند دانستن این موضوع که لاستیک شما محصول کدام کشور است اهمیت زیادی دارد.در این قسمت از تایر مشخصاتی از شرکت سازنده هک شده که نشان دهنده کشور تولید کننده و مواد مصرفی بکار رفته در تایر است.

خط نارنجی

کد شناسایی و تاریخ تولید6- در این قسمت تاریخ تولید لاستیک و کدهای وزارت حمل و نقل هک می شود.این کد ها در تمامی لاستیک های استاندارد وجود دارد و اطلاعاتی از تولیدکننده تایر به شکل کد نمایش میدهد.

برای دانستن زمان تولید لاستیک باید به این قسمت دقت کنید. مثلاً در تصویر بالا عدد 3015 در کادری جدا هک شده که 15 نشان دهنده سال تولید لاستیک یعنی 2015 و عدد 30 نشان دهنده هفته سی ام سال 2016 است.( تاریخ هک شده بر روی لاستیک ها همیشه به صورت هفته و سال نمایش داده می شوند )

نقطه لاستیک

10 / 10
از 2 کاربر

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
خطرات ناشی از استفاده لاستیک‌هایی با عمق آج‌های متفاوت شماره شناسه لاستیک یا DOT (TIN) چیست؟ مواد مورد استفاده در ساخت لاستیک مقاومت غلتشی تایر چیست؟ محاسبه ابعاد تقریبی لاستیک برچسب روی لاستیک به چه معناست؟ نکاتی در مورد مونتاژ و بالانس رینگ و لاستیک تولید کنندگان تایر از چه تکنولوژی در کاهش سر و صدا لاستیک استفاده می کنند؟ علامت های مربوط به حداکثر فشار باد و حداکثر فشار بار در لاستیک کدامند؟ در مورد لاستیک فابریک یا OE چی میدانید؟ آیا لاستیک نو نیاز به آب بندی دارد؟ لاستیک‌ های با اصطکاک برتر چه تفاوتی با لاستیک های معمولی دارند؟ هر آنچه در مورد زوایای چرخ ها باید بدانیم! دلایل ترک خوردگی لاستیک خودرو و راه های پیشگیری از آن تفاوت رینگ آاومینیومی و رینگ سیمی! راهنمای تنظیم باد لاستیک یا فشار باد لاستیک در حالت استاندارد 4 قدم ساده برای تعویض لاستیک پنچر شده چرا استفاده از گاز نیتروژن در تایر ها ضروری است؟ لاستیک های نو را در محور جلو استفاده کنیم یا عقب؟ چرا لاستیک سابی اتفاق می افتد؟
نمایش همه
علاقه مندی ها ()